Nawadnianie ogrodu – ręczne czy automatyczne?

Nasze przydomowe ogródki, czy to pielęgnowane po to, żeby móc w czasie letnich popołudni usiąść spokojnie z kawą oraz dobrą książką pod cieniem wierzby, czy to w pocie czoła przygotowywane każdego sezonu na nowe obsianie warzywami i ziołami. Jaki by nie był powód oraz jakich byśmy nie sadzili roślin, wszystkie one potrzebują odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwego nawodnienia dla prawidłowego wzrostu. Jeszcze do niedawna nie istniały inne „systemy nawadniania” niż skorzystanie z konewki oraz własnych rąk. Dzisiaj sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ automatyczne systemy nawadniające nie wymagają od posiadaczy ogródków w zasadzie żadnego zaangażowania poza ustawieniem odpowiednich parametrów urządzenia.
 

Kiedy warto zainwestować w systemy nawadniania?

Takie systemy jak na przykład znakomite systemy nawadniające Rain Bird w Warszawie przydają się w każdej sytuacji, trzeba pod uwagę brać jedynie ukształtowanie terenu czy rodzaj źródła wody, aby odpowiednio dobrać poszczególne elementy, jak pompy czy rodzaj zraszacza. Warto także zwrócić uwagę na to, czy będziemy podlewać nim trawnik, jakieś specjalne, egzotyczne i wymagające rośliny czy ogródek warzywny, również wymagający zupełnie innego rodzaju nawadniania. Wybierając odpowiedni system dla swojego ogrodu trzeba również rozpatrzyć jego rodzaj, czyli to, czy sieć kabli będzie znajdować się pod ziemią czy nad ziemią i czy zależy nam bardziej na estetyce czy funkcjonalności. Poza tym każde wykorzystanie takich systemów wymaga odpowiedniego przygotowania i najlepszego planu zagospodarowania przestrzeni ogrodu jeszcze zanim rozpocznie się sezon letni. Warto wybrać odpowiednią porę, aby wszystko było gotowe, kiedy przyjdzie czas wysiewania nasion.
 

Jak zaplanować własny system nawadniania?

Każdy ogród ma inny kształt, inna charakterystykę terenu oraz indywidualne potrzeby, jeśli chodzi o ilość wody – inna będzie niezbędna w przypadku miejsc zacienionych a inna w miejscach pełnej ekspozycji na słońce. Opracowanie planu systemu będzie jednym z najtrudniejszych zadań, dlatego żeby mieć pewność, że zostanie wykonany prawidłowo i nie będzie powodem do późniejszych problemów z jego użytkowaniem, warto zlecić jego wykonanie specjalistom. Na planie muszą znaleźć się wszystkie elementy działki, poczynając od obrysu domu, ale również z zaznaczeniem wszystkich ścieżek, szczególnie tych utwardzonych, trawników, podjazdów i ich ilości, rabatek czy znajdujących się na posesji budynków gospodarczych. Takie skomplikowane systemy jak systemy nawadniające Rain Bird w Warszawie wymagają bowiem odpowiedniego przygotowania, aby mogły sprawnie funkcjonować. Przygotowanie projektu to zdecydowany i duży krok do przodu, jeśli chodzi o nawadnianie działki.
 • Idzie wiosna – czas wybrać najlepszy sposób nawadniania działki
  Pierwsze cieplejsze promienie słońca skłaniają nas, posiadaczy ogródków warzywnych czy sporych działek wokół domu do poszukiwania nowych, wygodniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o zarządzanie zielenią oraz o zoptymalizowanie czasu potrzebnego na opiekę nad nimi. Nowoczesność niesie na szczęście ze sobą różne nowinki oraz wygodne rozwiązania technologiczne, o jakich jeszcze niedawno moglibyśmy jedynie pomarzyć. Jednym z takich udogodnień są z pewnością systemy nawadniające, na przykład znakomite systemy nawadniające Rain Bird w Warszawie.
   

  Po co nam systemy nawadniania?

  Jasne, że możemy wciąż nawadniać naszą działkę ręcznie, za pomocą węża ogrodowego czy konewki – jakże jednak żmudne i trudne jest to zajęcie, do tego często niewdzięczne oraz czasochłonne. Właśnie dlatego tak często pojawiają się urządzenia mające za zadanie odciążenie w tych najtrudniejszych czynnościach, niezbędnych do tego, by ogród wyglądał na piękny i zadbany, świeży oraz zielony. Automatyczne systemy nawadniania można odpowiednio przystosować do rodzaju terenu, na jakim mają zostać zamontowane, mogą również być dobrane pod kątem samego rodzaju i szerokości terenu – na przykład wymiarów trawnika, jaki ma być zraszany. Urządzenie można wybierać również z uwzględnieniem źródła wody – jeśli jest ono dosyć liche, można wyposażyć się w odpowiednio mocna pompę, która da najlepsze efekty. Szybkie i profesjonalne zraszanie trawników jest możliwe w zasadzie jedynie w ten sposób, o czym przekonał się niejeden nowoczesny użytkownik współczesnych, budzących zachwyt ogrodów.
   

  Wygoda i oszczędność?

  Specjalne systemy nawadniające Rain Bird w Warszawie są w stanie przynieść nam wymierne korzyści – nawadnianie terenu w ten sposób nie jest drogie, jest za to relatywne, jeśli chodzi o nasz czas i nasze zdrowie – noszenie konewek pełnych wody czy trzymanie przez długi czas węża ogrodowego w rękach nie zawsze jest odpowiednie dla naszego kręgosłupa czy stawów. Większość automatycznych systemów nawadniających jest bezobsługowa po jednokrotnym ustawieniu właściwego dla zleconego zadania programu. Dzięki tego typu automatycznym zraszaczom można dokładnie nawodnić cały wskazany teren, również ten trudno dostępny czy wymagający specjalnego potraktowania – na przykład nawadniania w postaci bardzo delikatnej wodnej mgiełki, do rozprowadzania której w dużych ilościach z pewnością nie mielibyśmy odpowiedniej cierpliwości.
   

  Producent czy sklep budowlany?

  W działach ogrodowych wielkich marketów budowlanych coraz częściej można znaleźć tego rodzaju urządzenia jak właśnie systemy nawadniające Rain Bird w Warszawie, jednak nie jest dobrym pomysłem kupowanie ich właśnie tam. Lepiej, taniej i bezpieczniej jest kupować takie przedmioty wprost u producenta, u którego można również liczyć na fachowe doradztwo i dopasowanie urządzenia do potrzeb.
  więcej >>>
nasz serwis